Μονακό-Βαλένθια 2-1

Η Μονακό επικράτησε με 2-1 της Βαλένθια στο πριγκιπάτο άλλα οι «νυχτερίδες» ήταν αυτές που χάρη στο 3-1 της περασμένης Τετάρτης στο Μεστάγια πήραν το εισιτήριο για τους «χρυσοφόρους» ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ!

Οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 4ο λεπτό πήραν προβάδισμα στο σκορ όταν ο Αλβάρο Νεγρέδο με μία πολύ όμορφη λόμπα παγκόσμιας κλάσης-ύστερα από λάθος του Φαμπίνιο-έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Σούμπασιτς!

Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά δεν τα παράτησαν και κατάφεραν δεκατρία λεπτά μετά το γκολ του Νεγρέδο να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια και να ξαναμπούν στο «κόλπο» της πρόκρισης.

Ο αμυντικός των Μονεγάσκων Αντρέα Ράτζι έπειτα από μία στιγμή αδράνειας της Ισπανικής άμυνας έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ράιαν για το 1-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η Βαλένθια  στάθηκε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, δεν επέτρεψε στην ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό, όμως οι Γάλλοι βρήκαν τον τρόπο ένα τέταρτο πριν την λήξη να κάνουν το παιχνίδι θρίλερ!

Στο 75ο λεπτό έπειτα από αδυναμία του Ράιαν να καθαρίσει εκτέλεση φάουλ του Καρίγιο, ο Έλντερσον εξ’επαφής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 σκόρ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να πετύχουν 3ο γκολ και να στείλουν το ματς στην παράταση!

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων!

Μονακό: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Κουρζάβα (62′ Έλντερσον), Καρβάλιο, Ράγκι, Ντιράρ, Μπερνάντο, Πάσαλιτς (52′ Λεμάρ), Τουλαλάν, Μαρτιάλ, Καβαλέιρο (64′ Καρίγιο)

Βαλένθια: Ράιαν, Ρούμπεν, Μουσταφί, Γκάγια, Μπαραγκάν, Φεργκούλι, Παρέχο, Πέρεζ (77′ Μπαρμπόσα), Φουέγκο, Νεγρέδο (60′ Αλκαθέρ), Ροντρίγκο (65′ Πιάτι)

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Βασιλεία 1-1

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν στο Τελ Αβίβ, Μακάμπι και Βασιλεία με τους Ισραηλινούς χάρη στα εκτός έδρας γκολ (2-2 το πρώτο ματς στην Ελβετία) να παίρνουν το εισητήριο για τους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης έπειτα από 10 ολόκληρα χρόνια (2004-05 τελευταία φορά)!

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Ελβετούς οι οποίοι μόλις στο 11ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζούφι, ενώ τρία λεπτά αργότερα άγγιξαν το 0-2 με τον Καλά!

Οι Ισραηλινοί δέκα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 24ο λεπτό κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια όταν ο Ζάχαβι νίκησε ,αρχικά, τον Σάμουελ σε προσωπική μονομαχία και έπειτα με αριστερό σουτ στην κίνηση νίκησε τον Βάσλικ και έγραψε το 1-1!

Οι Ισραηλινοί από κει και έπειτα έδωσαν αρκετό χώρο στους φιλοξενούμενους, ψάχνοντας την αντεπίθεση, με την μοναδική ευκαιρία μέχρι την ανάπαυλα να χάνεται για την Βασιλεία με κεφαλιά του Σάμουελ στο 42’.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βασιλεία εξακολουθούσε να έχει την πρωτοβουλία των επιθετικών κινήσεων χωρίς ωστόσο οι ποδοσφαιριστές της να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί προς την εστία του Χουάν Πάμπλο αφού οι ευκαιρίες που δημιούργησαν ήταν ελάχιστες.

Η «σημαντικότερη» όλων ήρθε στο 89ο λεπτό όταν ο Μποέτιους βρέθηκε σε θέση βολής όμως το κοντρόλ που έκανε δεν ήταν καλό και έδωσε την δυνατότητα στον Χουάν Πάμπλο να μαζέψει την μπάλα και ουσιαστικά να κλειδώσει την πρόκριση για την Μακάμπι.

Μακάμπι: Πάμπλο, Σχπούνγκιν, Τίμπι, Μπεν Χαρούς, Μπεν Χάιμ Τ., Άλμπερμαν, Ζάχαβι, Ρίκαν, Μίτροβιτς, Ίγκιεμπορ (90′ Ιτζχάκι)(70′ Πέρετζ), Μπεν Χάιμ Ι. (83′ Μίχα)

Βασιλεία: Βάσλικ, Λανγκ, Σάμουελ, Σούσι, Σαφάρι, Ζούφι, Μπιάρνασον (68′ Μποέτιους), Ελνένι (76 Γκάσι), Χάκα, Κάλα (83′ Αγιέτι), Εμπολό

Σαχτάρ Ντόνετσκ-Ραπίντ Βιέννης 2-2

Σαχτάρ Ντόνετσκ και Ραπίντ Βιέννης αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο Λβιβ σε ένα ματς θρίλερ με την Ουκρανική ομάδα να παίρνει τελικά το εισητήριο για τους ομίλους της διοργάνωσης χάρη στο εκτός έδρας 0-1 την περασμένη εβδομάδα.

Το σκόρ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 10ο μόλις λεπτό ο Μάρλος με πολύ όμορφο σουτ εκτός περιοχής. Όλα έδειξαν να τελειώνουν για την Σαχτάρ όμως οι Αυστριακοί δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη!

Δύο, μόλις, λεπτά μετά το γκολ της Σαχτάρ η Ραπίντ κατάφερε με τον Σάουμπ από κοντά να κάνει το 1-1 και να ξαναμπεί γερά στο κόλπο της πρόκρισης!

Η ολική ανατροπή για τους φιλοξενούμενους ήρθε εννέα λεπτά αργότερα όταν ο Χόφμαν με υπέροχη εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-2 για την Ραπίντ, σκορ που της έδινε την πρόκριση εκείνη την ώρα!!

Παρά την ψυχρολουσία οι Ουκρανοί κατάφεραν στο 27ο λεπτό με τον Γκάλντκι, έπειτα από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων, να ισοφαρίσουν σε 2-2 και να ξαναπάρουν προβάδισμα πρόκρισης!

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, οι Ουκρανοί εξακολουθούσαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ωστόσο να απειλήσουν τον Νοβότα αφού η εξαιρετικά οργανωμένη και συμπαγής άμυνα των Αυστριακών κράταγε τους παίκτες του Λουτσέσκου μακριά από την «Αυστριακή» περιοχή!

Μπορεί στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης να μην υπήρξε η πολύ μεγάλη ευκαιρία για μία από τις δύο ομάδες όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο η αναμέτρηση έγινε πραγματικό ροντέο με την Ραπίντ να χάνει δύο μοναδικές ευκαιρίες για να πετύχει το θαύμα και τους γηπεδούχους να στέκονται αρκετά τυχεροί και να παίρνουν την πρόκριση στους ομίλους!!!

Στο 88ο λεπτό η Ραπίντ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ζονλάιντερ ο οποίος αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ένα λεπτό αργότερα οι Αυστριακοί έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία να «κλέψουν» την πρόκριση όταν ο Πρόζενικ εντελώς αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή έπιασε κεφαλιά ανενόχλητος στέλνοντας την μπάλα άουτ!!

Σαν να μην έφτανε αυτό στους φιλοξενούμενους, στο 5′ και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πιατόβ απέκρουσε ασταθώς το φάουλ του Χόφμαν, για να έρθει ο Προζένικ ξανά και να στείλει την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ουκρανού τερματοφύλακα!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων!

Σαχτάρ: Πγιάτοφ, Σρνα, Κρίβτσοφ, Ρακιτσκί, Ασεβέδο, Στεπανένκο, Φρεντ, Μάρλος, Τάισον (87′ Μπερνάντ), Τεξέιρα, Γκλάντκι (83′ Εντουάρντο)

Ραπίντ: Νόβοτα, Σονλέιτνερ, Ντιμπόν, Πάβελιτς, Άουερ, Πέτσος, Σχάουμπ (85′ Πρόσενικ), Χόφμαν (63′ Σόμπεσμπέργκερ), Κάινς, Γκράχοβατς (70′ Σχουάμπ), Μπέριτς

Μάλμε-Σέλτικ 2-0

Η Μάλμε επικράτησε 2-0 της Σέλτικ και για δεύετρη συνεχόμενη χρονιά πήραν το εισητήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λίγκ.

Στο 23ο λεπτό, ο Γιοτούν εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Ρόζενμπεργκ κέρδισε στον αέρα τους πάντες, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και η Μάλμε να βάλει από νωρίς βάσεις πρόκρισης.

Ο διαιτητής, Μάζιτς, έγινε στη συνέχεια ο αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αφού στο 42ο λεπτό ακύρωσε κανονικό γκολ του Μπίτον σε μία φάση στην οποία θα μπορούσε να έχει δώσει πέναλτι και αποβολή σε βάρος των γηπεδούχων.

Με πανομοιότυπο τρόπο, πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, ο Καρβάλιο με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρόντιτς, έστειλε την μπάλα προς την εστία, με τον Μπογιάτα στην προσπάθεια του ν’ απομακρύνει, να την στέλνει μέσα για να διαμορφωθεί το 2-0

Μάλμε: Γουίλαντ, Τίνερχολμ, Γιουτάν, Μένγκστον (46′ Καρβάλιο), Άρνασον, Λεβίνσκι, Αντού, Ρόντιτς (83′ Ράκιπ), Ρόσενμπεργκ, Μπεργκέτ (93′ Μεχμετί), Τζούρντζιτς

Σέλτικ: Γκόρντον, Βαν Ντάικ, Μπογιάτα, Μάγκροου, Τζάνκο, Μπιτόν (72′ Τσίφτσι), Μπράουν, Άρμστρονγκ (46′ Κόμμονς), Γιοχάνσεν, Φόρεστ (79′ Μακάι), Γκρίφιθς

Δυναμό Ζάγκρεμπ-Σκεντερμπέου 4-1

Η Ντιναμό διέλυσε 4-1 τη Σκεντέρμπεου και βρέθηκε έπειτα απο μια τριετία περίπου ξανά στους ομίλους του Champions League!

Οι Κροάτες είχαν βάλει τις βάσεις πρόκρισης στην Αλβανία (2-1), δεν πτοήθηκαν όταν η φιλοξενούμενη ομάδα τους ισοφάρισε, ούτε και όταν βρέθηκαν στο 48′ με παίκτη λιγότερο και με κορυφαίο τον Σουντάνί που πέτυχε δυο τέρματα έφτασαν στο εμφατικό 4-1.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων και στο 9′ από ασίστ του Πίβαριτς ο Αλγερινός άνοιξε το σκορ.

Η Σκεντέρμπεου όμως στην επόμενη ακριβώς φάση κατάφερε να ισοφαρίσει, με τον Εσκερντίνια!

Η αντίδραση των Κροατών ήταν εξαιρετική και πέντε λεπτά αργότερα με τον Χόντζιτς σημείωσαν το 2-1.

Η Ντιναμό είχε το πάνω χέρι, πίεσε, αλλά δεν βρήκε άλλες λύσεις. Πλήγμα στο 48′ για τους γηπεδούχους στο 48′ με τον Γκονσάλο να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα, αλλά τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να το εκμεταλλευθούν!!

Τέλος ο Ταραβέλ στο 55′ κλείδωσε την πρόκριση και ο Σουντανί στο 80′ έδωσε διαστάσεις θριάμβου!

Ντίναμο: Εντουάρντο, Πίντο, Σιγκάλι, Τάραβελ, Μασάντο, Γκονσάλο, Πίβαριτς, Κόριτς (67′ Ρογκ), Σουντάνι, Χόντζιτς

(52′ Άντολιτς), Πιάτσα (77′ Φερνάντες)

Σκεντερμπέου: Σχέχι, Αράπι, Τζασχανίκα, Βανγκέλι, Ράντας, Πρόνγκι (65′ Νιμαγκά), Λαφίτι (78′ Χριστόφ), Εσκεντρίνια, Λίλα, Σκέμπι, Μπερίσα (58′ Ολαγίνκα)