Κλάμπ Μπριζ-Μάντσεστερ Γιουνάιντετ 0-4

Η Μάντσεστερ επικράτησε άνετα 0-4 της Κλάμπ Μπριζ στο Βέλγιο και χωρίς να «ιδρώσει» και να κουραστεί «ιδιαίτερα» σφράγισε το εισιτήριο της για την φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λίγκ! Οι κόκκινοι διάβολοι έχοντας τον Γουέιν Ρούνι σε μεγάλα κέφια πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 20ο λεπτό και ουσιαστικά κλείδωσαν την υπόθεση-πρόκριση! Ο ίδιος ποδοσφαιριστής τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έκανε το 0-2 ενώ ολοκλήρωσε την καταπληκτική του εμφάνιση στο 57ο λεπτό πετυχαίνοντας το 0-3 με τον ίδιο να σημειώνει χατ-τρικ. Τέλος στο 63ο λεπτό ο Άντερ Ερέρα  ανέβασέ κι άλλο τον δείκτη του σκορ γράφοντας το τελικό 0-4. Το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αλλά ο Τσιτσαρίτο Ερνάντεζ εννέα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων!

ΜΠΡΙΖ: Μπολάτ, Καστελετό, Ντουάρτε, Ντε Μποκ, Κλαουντεμίρ, Φόρμερ, Βάθκεθ (62′ Φάνακεν), Μπολινγκολί – Εμ’ Μπομπό (77′ Κουλς), Ντε Σούτερ, Ντιαμπί (63′ Ντιέρκχ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ρομέρο, Νταρμιάν, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Σο, Κάρικ, Ερέρα (64′ Χαβιέρ Ερνάντες), Μάτα (62′ Γιανγκ), Γιανουζάι (46′ Σβάινσταϊγκερ), Ντεπάι, Ρούνεϊ

Μπάγερν Λεβερκούζεν-Λάτσιο 3-0

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν του Κυριάκου Παπαδόπουλου επικράτησε 3-0 της Λάτσιο στο Bay Arena ανατρέπωντας το 1-0 του Ολίμπικο και πήρε με πανηγυρικό τρόπο το εισητήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λίγκ. Το σκορ για τις ασπιρίνες άνοιξε ο Τσαλχάνογλου στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μεχμεντί τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης να κάνει το 2-0 και να βάζει τους Γερμανούς σε θέση οδηγού στην υπόθεση πρόκριση! Τα πράγματα δυσκόλεψαν αρκετά για τους Ιταλούς όταν στο 68ο λεπτό ο Μαουρίσιο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Την πρόκριση για την Λεβερκούζεν σφράγισε ο Μπελαράμπι στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο Κυριάκος Παπαδόπουλος αγωνίστηκε ολόκληρο το 90λεπτο.

Οι συνθέσεις των ομάδων!

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Ταχ, Παπαδόπουλος, Χίλμπερτ, Ουεντέλ, Μπέντερ, Τσαλχάνογλου (88′ Κρούζε), Κράμερ, Μπελαραμπί (89′ Ραμάλιο), Κίσλινγκ, Μεχμέντι (76′ Μπραντ)

ΛΑΤΣΙΟ: Μπερίσα, Ντε Φράι, Μπάστα, Λούλιτς, Ράντου (56′ Κίσνα), Μαουρίσιο, Φελίπε Άντερσον (70′ Τζεντιλέτι), Παρόλο, Ονάζι (82′ Μόρισον), Καντρέβα, Κεϊτά

ΑΠΟΕΛ-Αστάνα 1-1

Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να ανατρέψει την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Αστάνα και παραχωρώντας εντός έδρας ισοπαλία 1-1 στο ΓΣΠ, αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης και έτσι θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό του ταξίδι στο Γιουρόπα Λιγκ. Οι Κύπριοι μπήκαν αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν νωρίς αφού έχασαν αρκετές και σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με κυριότερη το δοκάρι του Λεάλ!

Ότι δεν κατάφερε στο πρώτο το πέτυχε στο δεύτερο ο ΑΠΟΕΛ! Μετά από δεκαπέντε λεπτά αγώνα στην επανάληψη ο Στίλιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Καζάκων και έβαλε μπροστά στο σκορ τους Κύπριους με ένα σκορ το οποίο θα οδηγούσε το ματς στην παράταση. Ωστόσο περίπου έξι λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης κι ενώ το ΑΠΟΕΛ κυνηγούσε το γκολ που θα το έστελνε στους ομίλους ο Μακσίμοβιτς σκόραρε και έστειλε τους Καζάκους για πρώτη φορά στην ιστορία τους στην φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λίγκ.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Σέρζιο, Καρλάο (83′ Γκιλιέρμε), Αστίς, Αντωνιάδης (86′ Πιατκόβσκι), Μακρίδης (55′ Χαραλάμπους), Στίλιτς, Μοράις, Ντε Βινσέντι, Λεάλ, Βαντέρ

ΑΣΤΑΝΑ: Έριτς, Ίλιτς, Ποστνικόβ, Άνιτσιτς, Σόμκο, Ντζολτσίεβ, Κάνας, Μακσίμοβιτς, Κεθεβοάμα (92′ Σκέτκιν), Ζουκόβ (89′ Μπεϊσεμπέκοβ), Νουσερμπάγεβ (68′ Καμπανανγκά)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 3-1

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας  προς το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα, να επικρατήσει 3-1 των Πορτογάλων στην Khimki Arena και να πάρει το εισιτήριο για τους χρυσοφόρους ομίλους της διοργάνωσης! Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο 36ο λεπτό πήρε προβάδισμα με τον Τεόφιλο Γκουτιέρες κάνοντας το έργο των Ρώσων για την ανατροπή αρκετά δύσκολο (2-1 είχε επικρατήσει η Σπόρτινγκ στο Ζοσέ Αλβαδάδε). Ωστόσο ο Ντουμπιά είχε την…δική του άποψη! Ο Ιβοριανός φορ έφερε το ματς-αρχικά-στα ίσια τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ενώ έδωσε προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο 72ο λεπτό βάζοντας «φωτιά» στην αναμέτρηση. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε η Σπόρτινγκ σκόραρε άλλα ο διαιτητής της αναμέτρησης ακύρωσε το γκολ (λανθασμένα όπως φαίνεται από το ριπλέι) υποστηριζόμενος ότι υπήρξε επιθετικό φάουλ. Λίγες στιγμές αργότερα ο Μουσά έκανε το 3-1 δίνοντας παράλληλα την πρόκριση στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας στέλνοντας τους Πορτογάλους στους ομίλους του Europa League!

ΤΣΣΚΑ: Ακινφέεβ, Φερνάντες (34′ Ναμπάμπκιν), Ιγκνασέβιτς, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Σενίκοβ, Βέρνμπλουμ, Τόσιτς, Ντζαγκόεβ, Ερεμένκο, Μουσά (94′ Μιλάνοφ), Ντουμπιά (89′ Αντρέι Μπερεζούτσκι)

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ρουί Πατρίσιο, Ζοάο Περέιρα, Πάουλο Ολιβέιρα, Νάλντο, Σίλβα, Αντριάν Σίλβα, Ακουιλάνι (89′ Μοντέρο), Καρίγιο, Ζοάο Μάριο, Μπράιαν Ρουίς (89′ Κάρλος Μανέ), Τεόφιλο Γκουτιέρες (68′ Σλιμανί)

Παρτίζαν-Μπάτε Μπορίσοφ 2-1

Η Παρτίζαν επικράτησε 2-1 της Μπάτε Μπορίσοφ στο Βελιγράδι ωστόσο δεν κατάφερε να προκριθεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λίγκ αφού δεν μπόρεσε να ανατρέψει την ήττα της περασμένης Τρίτης στην Λευκορωσία με 1-0! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 25ο λεπτό με γκολ του Στάσεβιτς. Ένα γκολ που όπως αποδείχθηκε ήταν αρκετό για να δώσει την πρόκριση στους Λευκορώσους. Οι Σέρβοι άργησαν πολύ να…«ξυπνήσουν» και το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν στο 74ο λεπτό με αυτογκόλ του Ζάβενρτσικ και τελικά να πάρουν την νίκη με γκολ του Σάπονιτς στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Νίκη η οποία ήταν χωρίς αντίκρισμα αφού οι γηπεδούχοι χρειάζονταν ένα γκολ ακόμη για την πρόκριση!

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Ζίβκοβιτς, Βουλίτσεβιτς, Μπάλαζιτς, Φαμπρίσιο, Πέτροβιτς, Μπράσανατς, Μπάμποβιτς, Ζίβκοβιτς, Λούκιτς (63′ Ίλιτς), Ουμαρού, Μποζίνοφ (39′ Σάπονιτς)

ΜΠΑΤΕ: Τσέρνικ, Ζάβνερτσικ, Πολιάκοβ, Μιλούνοβιτς, Μλαντένοβιτς, Στάσεβιτς, Αλεκσίεβιτς, Βολόντκο, Χλεμπ (75′ Καρνίτσκι), Γκορντέιτσουκ (90′ Ρίος), Ροντιόνοβ (16′ Σίγκνεβιτς)