Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην πανίσχυρη Μπάγερν Μονάχου. Ηττήθηκε με 3-0 από τους Βαυαρούς στο κατάμεστο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μπάγερν Μονάχου άνοιξε το σκορ στο 51’ με ψηλοκρεμαστό σουτ του Τόμας Μίλερ από πλάγια θέση, έχοντας δει τον Ρομπέρτο να είναι λίγο έξω από την εστία του. Ο Μάριο Γκέτσε έκανε το 0-2 στο 89’ για να έρθει ο Μίλερ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, στο 90’+2 να διαμορφώσει το τελικό 0-3.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο κόντραρε την πρωταθλήτρια Γερμανίας, που είχε τον έλεγχο του αγώνα, παίζοντας κλειστά στην άμυνα, ενώ προσπάθησε να τη «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Είχε τρεις καλές ευκαιρίες αλλά οι Κασάμι, Ιντέγε, Ντα Κόστα δεν έπιασαν καλά τις κεφαλιές, που έγιναν από στημένες φάσεις.

Και στην επανάληψη η Μπάγερν είχε τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με τον Μίλερ στο 51’. Στο 53’ ο Σαλίνο βρέθηκε με την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή αλλά δεν έκανε καλή την πάσα προς τον Ιντέγε, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα έπιασε ένα δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Νόιερ να κάνε μια εξαιρετική επέμβαση.

Η Μπάγερν συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ, ενώ οι Βιδάλ, Τσάμπι Αλόνσο τραυματίστηκαν και έγιναν αναγκαστική αλλαγή.

Στο 83’ ο Σαλίνο βρέθηκε τετ α τετ με τον Νόιερ αλλά το δυνατό συρτό σουτ βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ωστόσο στο 89’ ήρθε το γκολ του Γκέτσε και στις καθυστερήσεις το δεύτερο τέρμα του Μίλερ για να εδραιώσουν τη νίκη της Μπάγερν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Καμπιάσο (66′ Φορτούνης), Σαλίνο, Κασάμι, Ντομίνγκες (61′ Ερνάνι), Πάρντο, Ιντέγιε.

Μπάγερν (Πέπε Γουαρδιόλα): Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Μπερνάτ, Αλόνσο, Αλκάνταρα, Βιντάλ, Μίλερ, Κόστα, Λεβαντόφσκι (59′ Κομάν).