Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν «μάσησε» από το καυτό «Στάμφορντ Μπριτζ», όπου επικράτησε της Τσέλσι με 2-1. Σε συνδυασμό με το υπέρ της ίδιο σκορ, στον πρώτο αγώνα πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League για 4η σερί χρονιά.

Ο Ραμπιό άνοιξε το σκορ για τους Παριζιάνους στο 16′ ύστερα από ασίστ του Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς. Η Τσέλσι «απάντησε» με τον Ντιέγκο Κόστα στο 27′, αλλά ο Ιμπραίμοβιτς με το 50ο ευρωπαϊκό του γκολ στο 67′ έδωσε τη νίκη στην Παρί.

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Κένεντι, Όμπι Μικέλ, Φάμπρεγας, Ουίλιαν, Πέδρο, Αζάρ (77′ Οσκάρ), Ντιέγκο Κόστα (60′ Μπερτράν Τραορέ).

ΠΑΡΙ ΣΖ: Τραπ, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Μαξουέλ, Τιάγκο Μότα, Ραμπιό, Ματουιντί (87′ Φαν ντερ Βιλ), Ντι Μαρία (82′ Καβάνι), Λούκας Μόουρα (77′ Παστόρε), Ιμπραίμοβιτς.

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΜΠΕΝΦΙΚΑ 1-2

Την πρόκριση στα προημιτελικά πήρε και η Μπενφίκα που επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας της Ζενίτ, ενώ στο πρώτο ματς είχε νικήσει 1-0. Για τους νικητές ο Ανδρέας Σάμαρης ήταν εξαιρετικός στο κέντρο της άμυνας (!), όπως και ο Λιούμπομιρ Φέισα στο κέντρο, ενώ δεν απείλησε ο Κώστας Μήτρογλου που έπαιξε 67 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Χουλκ στο 69′ κι ενώ το ματς πήγαινε για παράταση ήρθαν τα τέρματα των Γκαϊτάν (85′), Ταλίσκα (90’+5) να δώσουν τη νίκη – πρόκριση στην Μπενφίκα.

ΖΕΝΙΤ: Λοντίγκιν, Ανιουκόβ (58′ Σμόλνικοβ), Λόμπαρτς, Νέτο, Ζιρκόβ, Μαουρίσιο (82′ Γιουσούποβ), Βιτσέλ, Ντάνι, Χουλκ, Κοκόριν (58′ Σάτοβ), Τζιούμπα.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Έντερσον Μοράες, Νέλσον Σεμέντο, Σάμαρης, Νίλσον Λίντελεφ, Ελιζέου, Φέισα, Ρενάτο Σάντσες, Πίτσι (73′ Σάλβιο), Γκαϊτάν, Ζόνας (92′ Ταλίσκα), Μήτρογλου (67′ Ραούλ Χιμένες).