«Ζωντανή» κρατήθηκε η Άρσεναλ που επικράτησε με 2-0 της Μπάγερν στο ντέρμπι του 6ου ομίλου για την 3η αγωνιστική. Για τους «κανονιέρηδες» ήταν οι πρώτοι βαθμοί και έμειναν στο παιχνίδι της πρόκρισης, κάνοντας «χαλάστρα» στον Ολυμπιακό, ο οποίος με τη νίκη στην Κροατία θα μπορούσε να την είχε αφήσει πολύ πίσω.

Στο 77′ ο Ζιρού έκανε το 1-0 εκμεταλλευόμενος αστεία έξοδο του Νόιερ, που μέχρι εκείνο το λεπτό είχε πιάσει τα άπιαστα. Και στο 90’+4 ο Οζίλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Τρομερά πράγματα συνέβησαν στο Λεβερκούζεν ανάμεσα στην τοπική ομάδα και την Ρόμα, όπου έληξε με σκορ 4-4. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα γκολ του Τσιτσαρίτο (4′ πεν., 19′) με την Ρόμα να ισοφαρίζει με τον Ντε Ρόσι (29′, 38′). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν κιόλας με τα τέρματα των Πιάνιτς (54′), Φαλκέ (73′), αλλά η Λεβερκούζεν ισοφάρισε μέσα σε δύο λεπτά (Καμπλ 84′), Μεχμέντι 86) για να πάρουν την ισοπαλία.

Στο άλλο ματς η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε 2-0 της Μπάτε Μπορίσοφ στη Λευκορωσία και παραμένει στην κορυφή του ομίλου.

Η 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου

ΜΠΑΤΕ-Μπαρτσελόνα 0-2
(48’, 64’ Ράκιτιτς)

Λεβερκούζεν-Ρόμα 4-4
(4’ πεν., 19’ Τσιτσαρίτο, 84’ Καμπλ, 86’ Μεχμέντι – 29’, 38’ Ντε Ρόσι, 54’ Πιάνιτς, 73’ Φαλκέ)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Η Πόρτο δεν δυσκολεύτηκε για να πάρει τη νίκη με 2-0 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ κι έτσι βρίσκεται στην κορυφή του 7ου ομίλου με 7 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι η Τσέλσι αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 στο Κίεβο με την Ντιναμό, δείχνοντας για μία ακόμα φορά πως δεν είναι στα καλύτερά της.

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Η Ζενίτ είναι ασταμάτητη και με το 3-1 επί της Λιόν έκανε το «3 στα 3» στον 8ο όμιλο και βρίσκεται κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στο άλλο παιχνίδι η Βαλένθια κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Γάνδη χάρις σε δύο αυτογκόλ.