Στο προηγούμενο παιχνίδι με τη Βόλφσμπουργκ ο Λεβαντόφσκι πέτυχε πέντε γκολ σε σε 9 λεπτά.  Στο εκτός έδρας ματς με τη Μάιντς για την 7η αγωνιστική, ο αστέρας της Μπάγερν Μονάχου σημείωσε δύο γκολ σε 12 λεπτά και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 3-0.

Ο Λεβαντόφσκι (έφτασε τα 102 γκολ στην Γερμανία) σκόραρε στο 51′ και το 63′ ενώ το άλλο πέτυχε ο Κομάν στο 68 με την Μπάγερν να κάνει το «επτά στα επτά» στην μπουντεσλίγκα και να παραμένει στην κορυφή.

Την ανοδική της πορεία επιβεβαίωσε η Σάλκε που νίκησε 1-0 το Αμβούργο εκτός έδρας. Ήταν η 4η σερί νίκη για τους «βασιλικούς μπλε». Το γκολ πέτυχε στο 60ο λεπτό ο Σανέ.