Ο Άρης δεν παραδίδει τα όπλα. Νίκησε για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις μέρες τον Παναθηναϊκό στο Nick Galis Hall και ισοφάρισε σε 2-2 την ημιτελική σειρά. Επικράτησε με 56-50 και το 5ο και τελευταίο ματς θα γίνει στο ΟΑΚΑ το Σάββατο στις 18:00.

Ο Παναθηναϊκός ήταν επηρεασμένος και από την απουσία των Γκιστ, Φελντέιν, Χέινς, που πιάστηκαν να ξενυχτάνε στη Θεσσαλονίκη και τιμωρήθηκαν από τον Αργύρη Πεδουλάκη.

Πάντως από την άλλη, ο Άρης είχε ξανά εκτός μάχης τους Βασίλη Ξανθόπουλο, Τζαμέλ Χάγκινς και Θοδωρή Ζάρα, για ιατρικούς λόγους.

Πρωταγωνιστής για τους «κίτρινους» ο Οκάρο Γουάιτ με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε ο Ουότερς με 12 πόντους και 2 τρίποντα.

Για τον Παναθηναϊκό ο Ουίλιαμς έβαλε 19 πόντους με 2 τρίποντα και ο Διαμαντίδης πρόσθεσε άλλους 9, όλους με τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός με σκληρή άμυνα, εκμεταλλευόμενος και την αστοχία του Άρη, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 29-19. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι πήραν φωτιά και έκλεισαν την 3η περίοδο με το υπέρ τους 38-34.

Δεν έμειναν όμως εκεί αφού η διαφορά άρχισε να παίρνει πλέον την ανιούσα για εκείνους. Το +8 (45-37) στο 32’47» έδινε μεγάλο ψυχολογικό προβάδισμα στους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, με την αυτοπεποίθησή τους να έχει φτάσει στα ύψη.

Το «τριφύλλι» αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα (45-48 στο 37’30»), αλλά η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν μπορούσε να νιώσει σίγουρη για τη νίκη.

Ο Ουότερς και ο Ουάιτ έβαλαν μεγάλα καλάθια, στα λεπτά που απέμεναν, μέσα από προσωπικές ενέργειες, υπό δύσκολες συνθήκες, για να διαμορφώσουν το +3 (51-48) στο 38’07». Στη συνέχεια ο Άρης ήταν εύστοχος στις βολές και πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 8-12, 19-29, 38-34, 56-50.

Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 10 (14 ριμπ.), Ουότερς 12 (2), Μούρτος 7 (1), Σίμτσακ 2, Μακνίλ 16 (3), Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Φλιώνης 6 (2), Δίπλαρος, Ζάρας, Κοέν 3 (1).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 2, Διαμαντίδης 9 (3), Καλάθης 3, Ουίλιαμς 19 (2), Χάντερ (11 ριμπ.), Μποχωρίδης, Φώτσης 8 (2), Ραντούλιτσα 8, Παππάς 1.