Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ίδρωσε για να επιβεβαιώσει -για μια ακόμη φορά- τα προγνωστικά στον 4ο γύρο στο «Australian Open», καθώς έκανε πολλά λάθη και κέρδισε δύσκολα με 3-2 σετ τον Γάλλο, Ζιλ Σιμόν.

Αυτή ήταν η 54η νίκη του κορυφαίου τενίστα του κόσμου στο αυστραλιανό Grand Slam, όπου διεκδικεί τον 6ο τίτλο του. Ο Σέρβος, Νο 1 στην παγκόσμια κατάταξη νίκησε με 6-3, 6-7 (1/7), 6-4, 4-6 και 6-3 τον 31χρονο αντίπαλο του, μετά από αγώνα που κράτησε σε αγωνία τους θεατές για 4 ώρες και 32 λεπτά.

Στις τελευταίες 37 αναμετρήσεις στη Μελβούρνη μετράει 36 νίκες, ενώ στις τελευταίες 35 αναμετρήσεις του, έχει 34 νίκες.

Διεκδικεί τον 7ο συνεχόμενο τίτλο του, αφού από το US Open μέχρι σήμερα δεν έχει χάσει κανένα τουρνουά από αυτά που έχει αγωνιστεί. Στους «4» του τουρνουά της Μελβούρνης θα παίξει με τον Ιάπωνα, Κέι Νισικόρι.