Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, που διεξάγεται στην Ελλάδα, η εθνική κάτω των 19 ετών υποδέχθηκε στη Λάρισα τη Ρωσία στον ημιτελικό της διοργάνωσης. Η ρωσική ομάδα ήταν καταιγιστική στο δεύτερο μέρος και πήρε την πρόκριση για τον τελικό με το εντυπωσιακό 4-0.

Η εθνική ομάδα μπήκε ιδιαίτερα αγχωμένη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τη Ρωσία να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η πρώτη φάση για την Ελλάδα ήρθε στο 22ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Σάλιακα, ο Βέργος δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση. Στο 31΄χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για την εθνική μας. Ο Σάλιακας εκτέλεσε φαουλ από τα αριστερά, με τον Κουλούρη να μπαίνει στην πορεία της μπάλας, η οποία κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 0-0 και την Ελλάδα να είναι ανώτερη από τη ρωσική ομάδα.

Στην επανάληψη, η εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν απογοητευτική. Στο 50ο λεπτό μετά από κόρνερ του Γκολόβιν, ο Τσερνόφ με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Ρωσία. Δύο λεπτά αργότερα, μετά από τραγικό λάθος του Ρούσσου, ο Γκαζίλιν έκανε το 2-0 και έδωσε μεγάλο προβάδισμα στη Ρωσία. Η εθνική δεν κατάφερε να αντιδράσει και στο 65΄ο Ρούσσος ανέτρεψε τον Μελκάτζε, με τον Σεϊντάεφ να εκτελεί εύστοχα για το 3-0. Στο 69΄αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Τσελεπίδης και δέκα λεπτά αργότερα οι Ρώσοι διαμόρφωσαν το τελικό 4-0 με σκόρερ τον Τσερνόφ.

Η Ελλάδα έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό, όπου η ρωσική ομάδα θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Γαλλία – Γερμανία.

Ρωσία (Χομούχα): Μιτριούσκιν, Τσέρνοβ, Κοτζανιγιάζοβ, Γιακούμπα, Μακάροβ, Γκουλίεβ, Μπαρίνοβ (71′ Τσερόβ), Γκολόβιν (58′ Μελκάτζε), Μπεζντενέζνικ (46′ Ζούεβ), Σεϊντάεβ, Γκασίλιν.

Αναπληρωματικοί: Ρουντάκοβ, Λικάτσεβ, Τσέροβ, Νουρίσοβ, Μελκάτζε, Ζούεβ, Ζεμαλετντίνοβ.

Ελλάδα (Γκούμας): Κότσαρης (85′ Θεοδωράκης), Σάλιακας (62′ Ορφανίδης), Τσιμίκας, Τσελεπίδης, Μαρκοπουλιώτης, Κυριακόπουλος, Ρούσσος, Καραχάλιος, Στάικος, Κουλούρης (72′ Βασαΐτης), Βέργος.

Αναπληρωματικοί: Θεοδωράκης, Ορφανίδης, Βασαΐτης, Πόζογλου, Μηλιώτης, Κυνηγόπουλος, Μαυρίας