Μια παλικαρίσια πρόρκιση πήρε ο ΠΑΟΚ μετά το 1-1 που απέσπασε μέσα στην Σλοβακία και σε συνδυασμό με την νίκη 1-0 στην Τούμπα εξασφάλισε για μία ακόμη χρονιά την συμμετοχή του στα πλέι-οφ του Europa League.

Η ενδεκάδα που παρέταξε ο Ιγκόρ Τούντορ στον αγωνιστικό χώρο ήταν περισσότερο…ανάγκης λόγω των αρκετών απουσιών αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους παίκτες του να χάσουν αρκετές ευκαιρίες για γκόλ.

Στο 33ο λεπτό ο Ολσεν ελέγχει την μπάλα, με τον Σάμπο να τρέχει προς τα πάνω του. Ο Σουηδός μπλοκάρει την μπάλα και για να μην πέσει πάνω του ο μέσος της Σπαρτάκ σήκωσε το γόνατό του.

Ο Βέλτς ύστερα από υπόδειξη του βοηθού του δείχνει την άσπρη βούλα, με τους Θεσσαλονικείς να μην μπορούν να πιστέψουν την απόφαση του διαιτητή.

Έπειτα από ένα δίλεπτο έντονων διαμαρτυριών από την πλευρά των παικτών του ΠΑΟΚ, ο Σαμπό ευστόχησε στο πέναλτι και έκανε το 1-0 για την Σπαρτάκ Τρνάβα.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο έχοντας ως στόχο να τελειώσει την υπόθεση-πρόκριση, κάτι το οποίο κατάφερε στο 47ο λεπτό όταν μετά από όμορφη προσπάθεια του Κοροβέση η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι με τον Κωνσταντινίδη από εκείνο το σημείο να σκοράρει με κεφαλιά και ουσιαστικά να βάζει τέλος στα όποια όνειρα των Σλοβάκων για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πλέον οι Θεσσαλονικείς θα περιμένουν την κλήρωση της Παρασκευής για να μάθουν τον αντίπαλο τους στα πλέι-οφ της διοργάνωσης.