Η Σίτι απάντησε στην ήττα από τη Γουέστ Χαμ με τεσσάρα, αφού με βασικούς παίκτες διέλυσε τη Σάντερλαντ (4-1) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ!

Η Μάντσεστερ Σίτι αντέδρασε ιδανικά στην ήττα από τη Γουέστ Χαμ, αν και κόντρα στη Σάντερλαντ ο Πελεγκρίνι έπαιξε με το βασικό σχήμα.

Μοναδική αλλαγή ο Καμπαγιέρο στη θέση του Χαρτ και οι βασικοί της Σίτι έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα των «Πολιτών», αφού στο 9′ ο Αγουέρο εκμεταλλεύτηκε το πέναλτι που κέρδισε ο Νάβας και πέτυχε το 1-0!

Η Σάντερλαντ στο 24′ δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει με τον Τοϊβόνεν και ένα λεπτό αργότερα ο Ντε Μπρόινε πέτυχε το 2-0, αν και ο Μανόνε θα μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα.

Η Σίτι ήταν ασταμάτητη και στο 33′ πέτυχε το 3-0, με τον γκολκίπερ της Σάντερλαντ να είναι άτυχος στην προσπάθεια του Στέρλινγκ.

Ο διεθνής επιθετικός έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, στην πλάτη του Μανόνε και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Στέρλινγκ τρία λεπτά αργότερα έβαλε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ πετυχαίνοντας το 4-0.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τέλος με τον Τοϊβόνεν!