Ο Απόλλων Σμύρνης φιλοξένησε στη Ριζούπολη την ΑΕΚ, και οι δύο ομάδες προσέφεραν γκολ και θέαμα στους φιλάθλους που παρακολούθησαν την αναμέτρηση. Το τελικό 3-3 έδωσε από ένα βαθμό στην κάθε ομάδα. Εντυπωσιακό γκολ σημείωσε ο Δημήτρης Σουάνης, σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου.

Οι παίκτες της ΑΕΚ είχαν την κατοχή και προσπάθησαν με οργανωμένες επιθέσεις να απειλήσουν την εστία των γηπεδούχων. Ο δικέφαλος δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Αντίθετα, οι παίκτες του Απόλλωνα έκαναν το 1-0 στο 24ο λεπτο της συνάντησης με σκόρερ τον Τζιώρα. Στο 37΄η Ένωση έφτασε στην ισοφάριση με τον Κρισάντους, μετά από στημένη φάση. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Απόλλων πήρε και πάλι το προβάδισμα, μετά από πλασέ του Ανγκούλο. Οι γηπεδούχοι πήγαν, προηγούμενοι, με σκορ 2-1 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαρμπόσα στο 62΄, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να διώχνει εντυπωσιακά. Στο 77ο λεπτό ο Κρισάντους κατέβασε εξαιρετικά την μπάλα και τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 2-2. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σουάνης είδε εκτός εστίας τον Καραγκιολίδη και επιχείρησε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ από το κέντρο του γηπέδου, πετυχαίνοντας ένα εντυπωσιακό γκολ. Η Ένωση δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 88΄ισοφάρισε και πάλι με σουτ του Μπαρμπόσα. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 3-3.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων: Ταΐρης, Βασιλαντωνόπουλος, Κύργιας, Γκόλιας, Κοτσώνης, Ψιάνος, Βάντερσον, Φαρινόλα, Ανγκούλο (70’ Ηρακλής), Λαγός (78’ Σουάνης), Τζιώρας (87΄ Καραδέμητρος).

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Ρόβας, Κολοβέτσιος (81’ Κορδέρο), Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης (63’ Σοϊλέδης), Ανάκογλου (71’ Ντούνης), Γιόχανσον, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης, Κρισάντους.