Η ΑΕΚ έχει εξασφαλίσει την άνοδο στη Σούπερ Λιγκ εδώ και καιρό, και οι τελευταίες εμφανίσεις της ομάδας είναι τραγικές. Η ήττα στο Βόλο από τον τοπικό Ολυμπιακό με 1-0 ήταν το τελευταίο παιχνίδι της Ένωσης στη Φούτμπολ Λιγκ. Χρυσός σκόρερ για τους νικητές, ο Διαμαντόπουλος.

Οι κίτρινοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και στο 6ο λεπτό είχαν δοκάρι με τον Ανάκογλου. Ο διεθνής μέσος επιχείρησε ένα τεχνικό σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβοθλία των κινήσεων και έχασαν αρκετές ευκαιρίες, για να ανοίξουν το σκορ. Στο 29ο λεπτό, οι μεσοεπιθετικοί του Ολυμπιακού Βόλου εκμεταλλεύτηκαν την κάκιστη αντίδραση των αμυντικών της Ένωσης, όμως ο Μπιτάνγκ νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 0-0.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα στο σκορ με γκολ του μόνιμου σκόρερ της ομάδας, Δημήτρη Διαμαντόπουλου. Ο έλληνας επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τζανετόπουλου και με αριστερό σουτ έκανε το 1-0. Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε και οι λιγοστές φάσεις που δημιουργήθηκαν, δεν ήταν ικανές να αλλάξουν το σκορ. Το τελικό σκορ της συνάντησης ήταν το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι της ΑΕΚ στη δεύτερη κατηγορία, ενώ ο προπονητής του Ολυμπιακού Βόλου, Δημήτρης Ελευθερόπουλος, έκατσε για τελευταία φορά στον πάγκο της θεσσαλικής ομάδας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Ελευθερόπουλος): Ρίζος, Ζέρης, Μπουτζίκος (68′ Μαργαρίτης), Μακρυδημήτρης, Γιαλούσης, Καρράς (65′ Ρόκας), Κυζρίδης, Μπιτάνγκ, Νικολιάς, Θέος, Διαμαντόπουλος (82′ Σκοπελίτης)

ΑΕΚ (Δέλλας): Ντούνης, Ρόβας, Κολοβέτσιος, Σβάρνας (56′ Κορδέρο), Πεταυράκης, Γιόχανσον, Τζανετόπουλος, Γροντής (62′ Ντούνης), Ανάκογλου, Μπαρμπόζα, Ντακόλ (70′ Κρισάντους)