Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο του δεύτερου τελικού του ελληνικού πρωταθλήματος. Ο Oλυμπιακός προηγείται με 1-0 στη σειρά. Οι πράσινοι ευελπιστούν, με τον κόσμο στο πλευρό τους, να πάρουν τη νίκη και να ισοφαρίσουν τη σειρά. Οι ερυθρόλευκοι με διπλό θα κάνουν τεράστιο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Η αναμέτρηση ξεκινάει στις 19:30.

Οι πεντάδες

Παναθηναϊκός: Σλότερ, Νέλσον, Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Μαυροκεφαλίδης

Ολυμπιακός: Μάντζαρης, Σπανούλης, Ντάρντεν, Πρίντεζης, Ντάνστον

Έναρξη αγώνα

Πρώτη περίοδος

Μετά τα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός προηγείται με 8-6. Νευρικό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες.

Ο Ολυμπιακός προηγείται με 14-21. Κορυφαίοι για τους ερυθρολεύκους οι Πρίντεζης και Χάντερ με έξι πόντους. Για τους γηπεδούχους πρωταγωνιστεί ο Μαυροκεφαλίδης με οκτώ πόντους.

Τέλος πρώτη περιόδου

Δεύτερη περίοδος

Έξι λεπτά για τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να ανατρέψει την κατάσταση και έχει μειώσει σε 22-24.

Ο Ολυμπιακός είναι καλύτερος και προηγείται με 33- 38. Οι πράσινοι μείωσαν με τρίποντο του Μπλουμς, όμως ο Σπανούλης είχε άμεση απάντηση. Ο αρχηγός των ερυθρολεύκων σκόραρε τους πρώτους του οκτώ πόντους. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είναι ο κορυφαίος για το τριφύλλι με δώδεκα πόντους.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τρίτη περίοδος

Οι ψηλοί του Ολυμπιακού έχουν χρεωθεί με φάουλ (Χάντερ 4, Ντάνστον 3, Αγραβάνης 3) παρά το γεγονός ότι οι πράσινοι έχουν μόνο τον Μαυροκεφαλίδη ως αξιόπιστη λύση μέσα στη ρακέτα. Πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, το σκορ είναι 41-46.

Τέλος τρίτης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 50-54. Οι πράσινοι κερδίζουν συνεχόμενα φάουλ και εκτελούν ελεύθερες βολές. Εκπληκτική εμφάνιση για τον Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος έχει 22 πόντους, με τους ψηλούς των ερυθρολεύκων να χρεώνονται φάουλ σε κάθε επαφή.

Τέταρτη περίοδος

Με τρίποντο του Σπανούλη οι ερυθρόλευκοι ξεφεύγουν με 56-65. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Τρεμέλ Ντάρντεν, ο οποίος έχει πετύχει 14 πόντους. Επτά λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης.

Τρία λεπτά για τη λήξη του παιχνιδιού, με τους πράσινους να προσπαθούν να επιστρέψουν στο ματς, 65-69.

Τέλος του παιχνιδιού

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 69-76. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 2-0 στη σειρά και χρειάζονται ακόμα μία νίκη για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα. Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Γιώργος Πρίντεζης με 17 πόντους. Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 28 πόντους.