Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τον Άρη στο «Παλατάκι» στον πρώτο αγώνα της σειράς για την κατάληψη της τρίτης θέσης που οδηγεί στο EuroCup. O δικέφαλος  διατήρησε το πλεονέκτημα έδρας νικώντας τους κίτρινους με 67-60 και πήρε το προβάδισμα με 1-0.. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πήρε την πρώτη της νίκη για φέτος απέναντι στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, καθώς ο Άρης είχε επικρατήσει στην κανονική περίοδο και στη δύο αναμετρήσεις. Το παιχνίδι είχε πολύ συναρπαστική εξέλιξη και ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες  και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 15-9 υπέρ των γηπεδούχων. Στη δεύτερη περίοδο, ο Άρης ανέβασε ρυθμούς και έπαιξε πολύ καλή άμυνα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 31-31 και όλα ήταν ανοικτά.

Ο Άρης ήταν εντυπωσιακός στην τρίτη περίοδο και με τον Τόμας και τον Πάσαλιτς σε καταπληκτική κατάσταση, προηγήθηκε με 10 πόντους (39-49). Ο Όντουμ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή. Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός στην τελευταία περίοδο και πήρε την νίκη με 67-60. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στη σειρά κόντρα στον εντυπωσιακό για δύο δεκάλεπτα, Άρη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέικ Όντουμ με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μπρέμερ με 15 πόντους. Ο Κέβιν Λάνγκφορντ ήταν κυρίαρχος κάτω από το καλάθι με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τον Άρη, ο Βεζένκοφ έμεινε σε ‘ρηχά’ νερά με μόλις 6 πόντους. Πρωταγωνιστής για τους κίτρινους ήταν ο Τόμας με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η επόμενη αναμέτρηση θα διεξαχθεί την Τρίτη 9 Ιουνίου στο Νick Galis Hall (19:30). Ο Άρης θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει τη σειρά, χωρίς τη βοήθεια του κόσμου του, μιας και είναι τιμωρημένος. Η σειρά κρίνεται στις τρείς νίκες και ο νικητής εξασφαλίζει το εισιτήριο για το Γιουροκάπ της νέας αγωνιστικής περίοδου.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 31-31, 39-49, 67-60.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 15 (4), Λανγκφορντ 11 (1), Κάρτερ 9 (1), Τσόχλας 6 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 9 (1), Κώττας, Οντουμ 13 (3), Χαριτόπουλος 2, Σαλούστρος 2.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 11 (2), Τσιάρας, Ριντ 2, Τόμας 15 (3), Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 6 (2), Νέιμικ 2, Μούρτος 8 (1), Σίμτσακ 10.