Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ για τον πρώτο τελικό του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήραν τη νίκη με 76-70, κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Οι πράσινοι έδωσαν μεγάλη μάχη, αλλά δεν τα κατάφεραν στο τέλος και ευελπιστούν να ισοφαρίσουν στο ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ νευρικά την αναμέτρηση και οι παίκτες του τριφυλλιού το εκμεταλεύτηκαν. Με τον Αντώνη Φώτση να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και να ευστοχεί από παντού, ο Παναθηναϊκός έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 10-17. Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου οι πράσινοι πέτυχαν δύο σερί τρίποντα με τον Γιάννις Μπλουμς και τον Φώτση και προηγήθηκαν με 10-23! Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Κώστας Σλούκας. Ο διεθνής ποίντ γκάρντ των ερυθρολεύκων ήταν πρωταγωνιστής σε ένα σερί 18-0 και ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με 28-23. Ο Παναθηναϊκός είχε κολλήσει στην επίθεση, όμως, δύο ζευγάρια βολών του έδωσαν ρυθμό και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 33-34. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Ολυμπιακός δεν σημείωσε κανένα τρίποντο στο πρώτο μέρος, παρότι τα περισσότερα ήταν αμαρκάριστα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης. Με πολυ καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και τρομερή άμυνα, οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 51-39. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Φώτση και έκανε ένα 0-7 σερί, μειώνοντας τη διαφορά στους πέντε (51-46). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 55-50. Στην τελευταία περίοδο, οι Πειραιώτες με κορυφαίο τον Ματ Λοτζέσκι διεύρυναν τη διαφορά στους 14 πόντους (72-58). Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης κρατούσε το τριφύλλι στη διεκδίκηση της νίκης με συνεχόμενες βολές, οι οποίες εκνεύρισαν τον κόσμο στις κερκίδες του γηπέδου. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 76-70, με τους ερυθρόλευκους να πανηγυρίζουν.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μπράιαντ Ντάνστον με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ. Σημαντική ήταν η συνεισφορά του Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος πρόσθεσε 13 πόντους. Για τους πράσινους πρωταγωνιστής ήταν ο Αντώνης Φώτσης με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Μαυροκεφαλίδη να σημειώνει 23 πόντους.

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναίκού και πήρε το πρόβάδισμα με 1-0 στη σειρά των τελικών. Οι πράσινοι ευελπιστούν να ισοφαρίσουν με τον κόσμο στο πλευρό τους και να μπουν στο παιχνίδι της κατάκτησης του πρωταθλήματος. Η επόμενη αναμέτρηση θα διεξαχθεί την Τετάρτη 10 Ιουνίου στις 19:30.