Ο Άρης υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ στο κεκλεισμένων των θυρών Nick Galis Hall στο πλαίσιο του τέταρτου μικρού τελικού του ελληνικού πρωταθλήματος. Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 76-77. Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ κατέκτησε την τρίτη θέση του ελληνικού πρωταθλήματος και πήρε το εισιτήριο για το Γιούροκαπ της επόμενης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και με τον Τόμας να είναι σε εξαιρετική μέρα, προηγήθηκαν με 13-7. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τον Κέβιν Λάνγκφορντ και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 24-24. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, ο Άρης προηγήθηκε με 39-31. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ βρήκε ρυθμό και οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να ελέγχουν την εξέλιξη του παιχνιδιού. Ο Μαρκ Κάρτερ άρχισε να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι, ενώ ο Λάνγκφορντ ήταν ασταμάτητος. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με ένα πόντο (44-45).

Στο δεύτερο μέρος, η άμυνα ζώνης του Άρη βραχυκύκλωσε τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Με τον Χαρίση να τελειώνει τις φάσεις στην επίθεση και τον Τσιάρα να ευστοχεί έξω από τα 6.75, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 53-48. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου βρήκαν και πάλι τις λύσεις και με καλάθι του Κάρτερ, πέρασαν μπροστά με 55-56. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 61-62. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο και ο ΠΑΟΚ με καλάθι του Κάρτερ προηγήθηκε με 63-70. Ο Άρης δυνάμωσε πολύ την άμυνά του και με ένα σερί 10-0, πέρασε μπροστά με 73-70. Με ένα εκπληκτικό τρίποντο ο Τόμας διαμόρφωσε το 76-73, 41 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της συνάντησης, όμως ένα τραγικό λάθος του Τσιάρα επέτρεψε στον Όντουμ να κερδίσει αντιαθλητικό φάουλ και να διαμορφώσει το 76-77. Στα τελευταία τέσσερα δευτερόλεπτα ο Ριντ αστόχησε υπό πίεση και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη και την κατάληψη της τρίτης θέσης.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κέβιν Λάνγκφορντ, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους και μάζεψε επτά ριμπάουντ. Κομβική ήταν η παρουσία του Τζέικ Όντουμ, που πρόσθεσε 15 πόντους και έξι ριμπάουντ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κάρτερ με 14 πόντους. Για τους γηπεδούχους πολύ καλός ήταν ο Τόμας με 14 πόντους, πέντε ριμπάουντ και έξι ασίστ, με τον Βεζένκοφ να σημειώνει 15 πόντους και να μαζεύει πέντε ριμπάουντ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε μια σπουδαία νίκη και κατέλαβε την τρίτη θέση του ελληνικού πρωταθλήματος, απέναντι στον μαχητικό Άρη, που προδόθηκε από τις απουσίες του. Ο δικέφαλος θα αγωνιστεί στο Γιούροκαπ της επόμενης περιόδου.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 5(1), Τσιάρας 8(2), Ριντ 10(2/4β., 1/2διπ., 2/4τρ.), Τόμας 14(1/1β., 2/5διπ., 3/8τρ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 9, Βεζένκοφ 15(2/2β., 5/8διπ., 1/4τρ.), Νέιμικ 2, Μούρτος 11(2/2β., 3/4διπ., 1/3τρ.), Σίμτσακ 2.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 8(2/7τρ.), Λάνγκφορντ 22(3/4β., 5/8διπ., 3/4τρ.), Λιάπης, Κάρτερ 14(4/4β., 5/9διπ., 0/5τρ.), Τσόχλας, Δέδας 6(2), Μαργαρίτης 6, Όντουμ 15(5/8β., 2/6διπ., 2/2τρ.), Χαριτόπουλος 1, Σαλούστρος 5(1).