Ο Άρης υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό στο άδειο, λόγω τιμωρίας, Nick Galis Hall για την ημιτελική φάση του ελληνικού πρωταθλήματος. Oι γηπεδούχοι το πάλεψαν όσο μπορούσαν, όμως, δεν τα κατάφεραν κόντρα σε έναν ανώτερο αντίπαλο. Οι ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη με 62-79 και θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό στους τελικούς του ελληνικού πρωταθλήματος. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, μοίρασε επτά ασίστ και έγινε ο πρώτος πασέρ στην ιστορία της ομάδας!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Ο Ριντ ήταν ιδιαίτερα εύστοχος και ο Άρης είχε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, δημιουργώντας καλές επιλογές στην επίθεση. Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν νευρικοί και είχαν 1/7 σουτ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε δύο τρίποντα και, μαζί με τον Ματ Λοτζέσκι, κρατούσαν τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 18-16. Στη συνέχεια, ο Άρης προηγήθηκε με 25-20 και εκεί ήρθε η αντίδραση των φιλοξενούμενων. Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν εντυπωσιακός σε άμυνα και επίθεση, και οι ερυθρόλευκοι πήραν το προβάδισμα με 34-40. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-43 και με τις δύο ομάδες να είναι ενεργές στη διεκδίκηση της νίκης.

Στο δεύτερο μέρος, η άμυνα του Ολυμπιακού πίεζε σε όλο το εύρος του γηπέδου και δεν άφηνε περιθώριο στους παίκτες του Άρη να οργανώσουν την επίθεση, όπως θα ήθελαν. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις στην άμυνα ζώνης των γηπεδούχων και με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη, η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους δέκα πόντους (39-49). Ο Όλιβερ Λαφαγιέτ έστειλε τη διαφορά στους 17 πόντους (45-62) και οι ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 51-65 και τον Σπανούλη να έχει 4/5 τρίποντα. Στην τέταρτη περίοδο, οι Πειραιώτες μπήκαν με διάθεση να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη και με ένα σερί 0-7 προηγήθηκαν με 51-72, πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, και το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 62-79.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σπανούλης με 14 πόντους και επτά ασίστ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Λοτζέσκι με 13 πόντους. Το μεγάλο αστέρι του Άρη, ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, περιορίστηκε από την άμυνα του Ολυμπιακού και σημείωσε μόλις πέντε πόντους με 1/10 σουτ εντός πεδιάς, όμως μάζεψε έντεκα ριμπάουντ. Για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πρωταγωνίστησε ο Γιώργος Τσιάρας, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους (10/11 βολές).

Οι ερυθρόλευκοι με τη νίκη αυτή πήραν το εισιτήριο για τους τελικούς του ελληνικού πρωταθλήματος, όπου περιμένει ήδη, ο Παναθηναϊκός. Ο Άρης θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, στη μάχη για την τρίτη θέση της βαθμολογίας, που εξασφαλίζει συμμετοχή στο Γιούροκαπ της επόμενης περιόδου.

Την Κυριακή 7 Ιουνίου θα πραγματοποιηθούν τα πρώτα παιχνίδια, με τον Ολυμπιακό να υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και τον ΠΑΟΚ να φιλοξενεί στην Πυλαία τον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-43, 51-65, 62-79

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 3 (1), Τσιάρας 15 (10/11β., 1/1διπ., 1/1τρ.), Δήμας 3 (1), Ριντ 10 (2/4β., 4/7διπ.), Τόμας 8 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 5, Βεζένκοφ 5 (2/2β., 0/4διπ., 1/6τρ., 11ριμπ.), Μούρτος 9 (1), Σίμτσακ 2, Φλιώνης 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 5, Ντάνστον 2, Σπανούλης 14 (2/2β., 0/3διπ., 4/6τρ.), Ντάρντεν 3, Σλούκας 6, Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 13 (5/5διπ., 1/4τρ.), Πρίντεζης 8, Αγραβάνης 8 (2), Μάντζαρης 8 (2), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3.