Ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Πυλαίας για την ημιτελική φάση της Basketleague. Οι πράσινοι είχαν ασύλληπτο ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα και κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ έδωσε μεγάλη μάχη, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του τριφυλλιού επικράτησαν με 65-83 και περιμένουν τον αντίπαλό τους στους τελικούς του ελληνικού πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους πράσινους, οι οποίοι είχαν τρομερή κυκολοφορία της μπάλας και «βομβάρδιζαν» με συνεχόμενα τρίποντα το καλάθι του ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-14 με 4/6 τρίποντα. Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν εκπληκτική και οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι με τον Μπρέμερ, ακριβώς στα μέσα της πρώτης περιόδου. Η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς, με τους παίκτες του τριφυλλιού να έχουν επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους και να κυριαρχούν στο παρκέ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 12-33. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ο Ρέιμαρ Μόργκαν ήταν πολύ καλός στην επίθεση και κρατούσε τους πράσινους σε θέση ισχύος. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης ευστόχησε έξω από τη γραμμή των 6,75μ, διαμορφώνοντας το 17-40. Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός είχε 8/11 τρίποντα και έδειχνε να καθαρίζει από νωρίς το παιχνίδι. Ο Όντουμ βρήκε ρυθμό, πετυχαίνοντας δύο τρίποντα και ο ΠΑΟΚ έδειχνε σημεία ανάκαμψης. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 33-50, με τους πράσινους να είναι εντυπωσιακά εύστοχοι από την περιφέρεια.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να παίξει πιο δυνατά στην άμυνα και με τον Κέβιν Λάνγκφορντ  πλησιάσει στο σκορ, όμως ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν εξαιρετικός και οι πράσινοι διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας. Ο Τζέικ Όντουμ πέτυχε ακόμα ένα τρίποντο και ο δικέφαλος μείωσε τη διαφορά στους 11 πόντους (51-62), όμως ο Διαμαντίδης απάντησε αμέσως και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 53-67. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πάλεψαν να πλησιάσουν, όμως ο Ντε Μάρκους Νέλσον πέτυχε συνεχόμενους πόντους και οι πράσινοι διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 65-83.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος σημείωσε 21πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Νέλσον με 19 πόντους. Για τον δικέφαλο ο Τζέικ Όντουμ ήταν εκπληκτικός με 17 πόντους, ενώ ο Λάνγκφορντ πρόσθεσε 15 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός με αυτή τη νίκη πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι πράσινοι ήταν εξαιρετικοί και συνέτριψαν τους αντιπάλους τους, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον εντυπωσιακό ρυθμό των παικτών του τριφυλλιού. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να πάρει έστω μία νίκη κόντρα στους πράσινους και περιμένει τον αντίπαλο του για τη διεκδίκηση της τρίτης θέσης στη βαθμολογία.