Ο Άρης υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο Nick Galis Hall στα πλαίσια της ημιτελικής φάσης του ελληνικού πρωταθλήματος. Το παιχνίδι ήταν τελείως διαφορετικό από τα προηγούμενα της σειράς. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Νέιμικ, Σίμτσακ και Αντεγκμπόγιε, όμως εμφανίστηκαν καλυτεροι από κάθε άλλο ματς. Οι ερυθρόλευκοι ήταν εμφανώς επηρεασμένοι από την απουσία του Βασίλη Σπανούλη και πραγματοποίησαν τραγική εμφάνιση. Ο Άρης κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε τεράστια νίκη με σκορ 84-74!

Η ομάδα του Άρη ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με συνεχόμενα τρίποντα από τον Βαγγέλη Μάντζαρη, όμως οι κίτρινοι διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ. Η άμυνα ζώνης δυσκόλεψε αρκετά τους ερυθρόλευκους και ο Άρης ήταν μπροστά  με 21-18, στο τέλος της πρώτης περιόδου. Oι Θεσσαλονικείς συνέχισαν την εξαιρετική τους εμφάνιση και κρατούσαν το προβάδισμα στο σκορ. Ο Κώστας Χαρίσης τελείωνε τις φάσεις κάτω από το καλάθι και ο Τόμας έτρεχε εντυπωσιακά το γήπεδο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 34-28. Ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους και οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν 34-34, τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την εντυπωσιακή τους εμφάνιση, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και κάνοντας εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να είναι μπροστά στο σκορ με 44-37 και τον Ολυμπιακό να παρουσιάζεται τραγικός σε άμυνα και επίθεση.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ ήταν ασταμάτητος και ‘πυροβολούσε’ με συνεχόμενους πόντους το καλάθι του Ολυμπιακού.  Η διαφορά έφτασε τους 16 πόντους (61-45) και οι ερυθρόλευκοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Ο Μπράιαντ Ντάνστον κράτησε τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 65-57. Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ήταν πολύ άστοχος. Oι γηπεδούχοι διατηρούσαν με ευκολία τη διαφορά στο σκορ και πήραν μια επιβλητική νίκη με σκορ 84-74.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο τρομερός Βεζένκοφ με 28 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Χαρίση να πετυχαίνει 17 πόντους και να μαζεύει 8 ριμπάουντ. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Τόμας με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασσίστ. Ο Ολυμπιακός ήταν απελπιστικά άστοχος στην επίθεση με 6/33 τρίποντα και ιδιαίτερα χαλαρός στην άμυνα. Ο Μάντζαρης ήταν ο πρωταγωνιστής για τους ερυθρόλευκους με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Ο Άρης πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση και έκανε το 2-1 στη σειρά. Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν μία από τις χειρότερες εμφανίσεις τους τη φετινή σεζόν και δέχτηκαν τη συντριβή από τους κίτρινους. Η επόμενη αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο ίδιο γήπεδο την Πέμπτη 4 Ιουνίου. Σε περίπτωση, που ο Άρης επικρατήσει και πάλι η σειρά, μεταφέρεται στο ΣΕΦ, ενώ αν ο Ολυμπιακός πάρει τη νίκη θα εξασφαλίσει την παρουσία του στους τελικούς του ελληνικού πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 44-37, 65-57, 84-74
Άρης: Πάσαλιτς 9 (2/5δίπ., 1/4τρίπ., 2/3β., 2ριμπ., 4ασ., 1λ. σε 24:50), Τσιάρας 2 (1/3δίπ., 0/1τρίπ., 0/2β., 4ριμπ., 3ασ. σε 18:33), Δήμας (1:12), Ριντ 5 (2/3δίπ., 0/1τρίπ., 1/2β., 4ριμπ., 2ασ., 1λ. σε 21:15), Τόμας 12 (1/5δίπ., 2/6τρίπ., 4/4β., 7ριμπ., 6ασ., 2κλ., 3λ. σε 31:33), Πουλιανίτης 3 (1/1τρίπ., 2ριμπ. σε 12:13), Χαρίσης 17 (7/10δίπ., 3/4β., 8ριμπ., 2ασ., 1κλ. σε 25:55), Βεζένκοφ 28 (6/10δίπ., 3/6τρίπ., 7/11β., 6ριμπ., 2ασ., 1κλ. σε 35:14), Μούρτος 8 (1/5δίπ., 0/1τρίπ., 6/8β., 7ριμπ., 1ασ., 1κλ., 4λο. σε 29:15)
Ολυμπιακός: Χάντερ 11 (4/4δίπ., 3/5β., 5ριμπ. σε 16:06), Ντάνστον 8 (2/5δίπ., 4/7β., 10ριμπ., 1λ. σε 20:10), Ντάρντεν (1ριμπ., 1ασ. σε 18:07), Παπαπέτρου (0/1τρίπ., 1ριμπ., 1ασ., 1λ. σε 4:55), Σλούκας 9 (1/3δίπ., 1/5τρίπ., 4/5β., 1ριμπ., 5ασ., 3κλ., 2λ. σε 19:34), Λαφαγέτ 8 (1/2δίπ., 1/7τρίπ., 3/4β., 2ριμπ., 1ασ., 2λ. σε 20:44), Λοτζέσκι 7 (1/3δίπ., 1/7τρίπ., 2/2β., 3ριμπ., 2ασ., 1κλ., 1λ. σε 23:57), Πρίντεζης 13 (4/9δίπ., 0/2τρίπ., 5/6β., 2ριμπ., 1λ. σε 25:30), Αγραβάνης 4 (2/4δίπ., 0/2τρίπ., 3ριμπ. σε 9:13), Μάντζαρης 14 (1/2δίπ., 3/8τρίπ., 3/4β., 7ριμπ., 6ασ., 2κλ., 3λ. σε 31:57), Κατσίβελης (0/2τρίπ., 2ριμπ., 1ασ. σε 9:47)