Ο Άρης υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ στο Nick Galis Hall στα πλαίσια του δεύτερου μικρού τελικού του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με 92-88 και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ ήταν εντυπωσιακός και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν το Σάββατό στην έδρα του ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ νευρικά την αναμέτρηση και ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλέυτηκε. Ο Τζέικ Όντουμ οργάνωνε εξαιρετικά το παιχνίδι του δικεφάλου, με τον Κέβιν Λάνγκφορντ να τελειώνει τις φάσεις μέσα στη ρακέτα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέντε πόντους διαφορά (12-17) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 16-19. Χαρακτηριστικό της εικόνας του Άρη ήταν ότι ο Βεζένκοφ είχε πετύχει 10 από τους 16 πόντους της ομάδας. Στη συνέχεια, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξέφυγε και πάλι στους πέντε, με τρίποντο του Λάνγκφορντ (23-28). Ο Άρης απάντησε με ένα σερί 6-0 και τον Κώστα Χαρίση πρωταγωνιστή, περνώντας μπροστά στο σκορ μετά από αρκετή ώρα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 37-41 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και πήραν τα ηνία του παιχνιδιού. Ο Τόμας πέτυχε 6 γρήγορους πόντους και οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 45-44. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ χρεώθηκαν με φάουλ, ενώ οι λύσεις στον πάγκο της ομάδας ήταν λίγες. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Δέδας αναγκάστηκε να παίξει για αρκετό διάστημα σε θέση σέντερ! Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Σπύρο Μούρτο να σκοράρει για το 60-54. Στην τελευταία περίοδο, ο Βεζένκοφ ήταν ασταμάτητος και ο Άρης ξέφυγε με 74-63. Λίγο αργότερα,  ο Μούρτος πέτυχε τρίποντο και έστειλε τη διαφορά στους 14 πόντους (80-66). Στα εναπομείναντα λεπτά, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, όμως ο Άρης επικράτησε με 92-88.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βεζένκοφ με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μούρτος, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους. Πολλές λύσεις έδωσε ο Πάσαλιτς, που πρόσθεσε 16 πόντους και μοίρασε 6 ασσίστ. Για την ομάδα του ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Λάνγκφορντ με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Χαριτόπουλος με 15 πόντους.

Το επόμενο παιχνίδι της σειράς θα διεξαχθεί το Σάββατο 13 Ιουνίου (19:30) στο κλειστό της Πυλαίας. Ο ΠΑΟΚ, με τον κόσμο στο πλευρό του, ευελπιστεί να πάρει και πάλι το προβάδισμα απέναντι στον Άρη. Θυμίζουμε, ότι η σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες και η ομάδα, που θα καταλάβει την τρίτη θέση, εξασφαλίζει το εισιτήριο για το επόμενο Γιούροκαπ.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 16, Τσιάρας 5, Ριντ 10 (2), Τόμας 12 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 11, Βεζένκοφ 23 (2), Μούρτος 11 (1), Σίμτσακ 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 12 (2), Λάνγκφορντ 20 (1), Λιάπης, Κάρτερ 14 (3), Τσόχλας 6, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 4, Όντουμ 12 (1), Χαριτόπουλος 15, Σαλούστρος 2.