Ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε τον Άρη στο κλειστό της Πυλαίας στα πλαίσια του τρίτου μικρού τελικού του ελληνικού πρωταθλήματος. Ο δικέφαλος μπήκε αποφασισμένος να πάρει τη νίκη και τα κατάφερε, με εμφατικό τρόπο, κάνοντας το 2-1 στη σειρά. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 62-51 και χρειάζονται μία νίκη για να κατακτήσουν την τρίτη θέση.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πήραν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ. Με πρωταγωνιστές τους Κέβιν Λάνγκφορντ και Τζέικ Όντουμ, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου προηγήθηκε με 14 -5. Ο Άρης ήταν ιδιαίτερα νευρικός και έκανε 5 λάθη στην πρώτη περίοδο, με πολύ κακές επιλογές στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 22-13. Στη συνέχεια, η κατάσταση ξέφυγε από τα χέρια των φιλοξενουμένων και με τρίποντο του Μπρέμερ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 39-22. Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης έδινε πολλές λύσεις στην επίθεση απέναντι στην αναιμική άμυνα των παικτών του Άρη, που έδειχναν να τα έχουν χαμένα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-26 υπέρ του ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε βάλει τις βάσεις για μια σπουδαία νίκη.

Στο δεύτερο μέρος, η άμυνα ζώνης των φιλοξενουμένων βραχυκύκλωσε τον ΠΑΟΚ, όμως οι Αρειανοί ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στην επίθεση και η διαφορά παρέμενε μεγάλη. Με καλάθι του Όντουμ η διαφορά ανέβηκε στους 18 πόντους (51-33) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 51-35. Στην τελευταία περίοδο, ο Άρης μείωσε σε 53-45, με καλάθι του Βεζένκοφ, και μπήκε στη διεκδίκηση της νίκης. Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενες βολές πήγαν και πάλι τη διαφορά στους 13 πόντους (58-45) και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 62-51.

Κορυαίιος για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μάρκ Κάρτερ, που πρόσθεσε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους πρωταγωνίστησε ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, όμως ήταν ιδιαίτερα άστοχος. Χαρακτηριστικό είναι ότι η ομάδα του Άρη είχε 5/25 τρίποντα και πραγματοποίησε 16 λάθη!

Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών και χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να κατάλαβει την τρίτη θέση, που οδηγεί στο Γιούροκαπ. Η επόμενη αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο κεκλεισμένων των θυρών, Nick Galis Hall την Τετάρτη 17 Ιουνίου στις 19:30.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 40-26, 51-35, 62-51

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 7, Λάνγκφορντ 7, Λιάπης, Κάρτερ 10, Τσόχλας 4, Δέδας 2, Μαργαρίτης 14, Όντουμ 11, Χαριτόπουλος 4, Σαλούστρος 3.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 5, Τσιάρας, Ριντ 2, Τόμας 8, Πουλιανίτης, Χαρίσης 9, Βεζένκοφ 10, Νέιμικ 2, Μούρτος 7, Σίμτσακ 8.